test w warunkach polowych

Moduły FW

Praktyczne porównanie modułów Mono, Poly, PERC i Dual PV.

Dane w czasie rzeczywistym
-- -- czas lokalny
Data instalacji: 09-03-2020
--
--
--
--
--
--
--
Nasłonecznienie
Rumunia
44°17'59.9"N
26°11'29.7"E

Mono

2500Wp --
Całkowity uzysk energii słonecznej: --

Split-cell

2500Wp --
Całkowity uzysk energii słonecznej: --

Poly

2500Wp --
Całkowity uzysk energii słonecznej: --

PERC

2500Wp --
Całkowity uzysk energii słonecznej: --

* Niniejszy test jestpróbą terenową, a wyniki dotyczą tej indywidualnej instalacji w danym miejscu,prosimy zasięgnąć języka na temat najlepszego rozwiązania w Waszej sytuacji, gdyż wyniki mogą się różnić zależnie od warunków środowiskowych.

Furgonetka serwisowa

Zawsze gotowa do działania.

Jeśli danego zlecenia nie można wykonać u siebie w warsztacie, trzeba dojechać do klienta, czyż nie? Furgonetka serwisowa z prawdziwego zdarzenia jest zawsze gotowa do działania. Korzystając z zasilania napięciem 230 V akumulatory bezprzewodowych elektronarzędzi są w pełni naładowane, a tablet i drukarka są gotowe do natychmiastowego wykonania zadań biurowych. Oświetlenie kabiny zasilane napięciem 12 V umożliwia pracę przez całą dobę.

Świadczenie najwyższej jakości usług wymaga ogromnych umiejętności, ale niekoniecznie olbrzymiej ilości energii elektrycznej. Właśnie dlatego szeroka gama naszych urządzeń doskonale się sprawdza w mniejszych i prostszych instalacjach. Wszystkie nasze mniejsze urządzenia mają taką samą profesjonalną jakość, jak nasze większe modele: Wybór profesjonalistów.

Zasilanie

na zawołanie

Elementy składowe modułowego systemu Victron Energy umożliwiają zbudowanie kompletnej instalacji dokładnie według potrzeb. Jeśli po obliczeniu dobowego zapotrzebowania na energię i wymaganej mocy szczytowej niektóre decyzje są oczywiste, inne mogą wymagać nieco więcej namysłu.

Dzienne zużycie energii

350 Wh

Wymogi związane z mocą szczytową

200W

W tym przykładzie

Dobowe zużycie energii oblicza się sumując wszystkie odbiorniki i mnożąc wynik przez czas, przez jaki będą pracować w ciągu dnia. Chcąc obliczyć żądaną moc szczytową należy dodać moc w watach wszystkich jednocześnie włączonych odbiorników energii.

Oczywiste możliwości wyboru

Względy

projektowe

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na kilka ważnych pytań na temat architektury instalacji. Klikając na pytanie poznasz rekomendacje naszych inżynierów.

 • 01

  Jaki (rozmiarowo) falownik jest niezawodnym i kompaktowym rozwiązaniem?

  Falowniki serii Phoenix, zaprojektowane i wykonane z myślą o profesjonalnym zastosowaniu, są doskonałym pod względem opłacalności rozwiązaniem w instalacjach, w których zasilanie zewnętrzne nie ma istotnego znaczenia. Dzięki technologii Pure Sine Wave urządzenie bezpiecznie zasila wrażliwe urządzenia elektroniczne, jak komputery, a wysoka szczytowa moc znamionowa umożliwia rozruch i bezproblemowe zasilanie elektronarzędzi. Rodzinę falowników Phoenix tworzy wiele mniejszych modeli, dzięki czemu z łatwością można dopasować odpowiedni falownik do mniejszego (szczytowego) zapotrzebowania na energię danej instalacji.
  Falowniki przetwarzają prąd stały 12 V na prąd przemienny 230 V. Moc falowników należy zaplanować tak, by zapewniały nieprzerwany dopływ energii AC na średnim poziomie, oraz poradziły sobie z oczekiwanym skokowym poborem mocy przez wszystkie równocześnie działające odbiorniki energii. Zobacz wszystkie nasze falowniki

  Wybór profesjonalistów

  Falownik Phoenix VE.Direct 375/12: przewidywana moc szczytowa odbiorników 200 W jest niczym w porównaniu z mocą szczytową 700 W tego modelu, pozostawiając nieco miejsca na przyszłe potrzeby. Większość dostawczych furgonetek wyposażona jest w instalację elektryczną o napięciu 12 V, zatem napięcie akumulatora bytowego również należy utrzymywać na poziomie 12 V.
  W instalacjach o znacznie wyższym dziennym zużyciu energii, lub w których czas ładowania akumulatora z alternatora silnika jest krótszy, może pojawić się konieczność doładowania z zewnętrznego źródła zasilania, szczególnie w przypadku korzystania z akumulatorów kwasowo-ołowiowych, których pełne naładowanie zajmuje więcej czasu, niż w przypadku akumulatorów litowych. Właśnie w takich sytuacjach połączenie falownika/ładowarki MultiPlus jest lepszym rozwiązaniem.
 • 02

  Jakiej wielkości akumulator bytowy kwasowo-ołowiowy lub litowy?

  Victron Energy oferuje wiele rozwiązań dotyczących akumulatora bytowego, lecz zasadniczo wyboru dokonuje się pomiędzy akumulatorem kwasowo-ołowiowym a litowym, a zależy on głównie od oczekiwanej wydajności, kosztu jednego cyklu ładowania i aspektów fizycznych (rozmiar/waga). Wybór rodzaju akumulatora wiąże się również z różnymi konsekwencjami dla innych elementów systemu, które są bezpośrednio przyłączone do akumulatorów (lub nimi zarządzają).

  Ogólnie rzecz biorąc, akumulatorów litowych należy używać w sytuacji, gdy dobowe zapotrzebowanie na energię jest wyjątkowo duże, gdy niezbędne jest superszybkie ładowanie lub gdy występują ograniczenia związane z wagą lub dostępnym miejscem. Akumulatory litowe charakteryzują się również niższym kosztem cyklu ładowania. Koszt zakupu akumulatorów kwasowo-ołowiowych jest niższy, a tego rodzaju baterie doskonale się sprawdzają, gdy zapotrzebowanie na energię jest mniejsze, cykle ładowania odbywają się regularnie, a waga i przestrzeń nie są ograniczeniem. Być może powyższe stwierdzenie opisuje 45 lat doświadczenia firmy w zbyt dużym skrócie, lecz w pogłębionej analizie podajemy więcej szczegółów.

  W ofercie Victron Energy znajdują się dokładnie testowane akumulatory o wyjątkowej jakości i wysokiej sprawności. W naszych arkuszach danych przedstawiamy rzetelny obraz wydajności i oczekiwanych cykli eksploatacyjnych, dzięki czemu po zakupie użytkownik nie napotka żadnych niespodzianek. Szeroki wachlarz naszych akumulatorów
  Wybór, wybór.... Litowy czy kwasowo-ołowiowy?

  Wybór profesjonalistów

  12 Volt Deep Cycle AGM 90 Ah. Akumulator 12 V Deep Cycle AGM 90 Ah może dostarczyć 576 Wh dziennie, co wystarcza, by bezproblemowo zasilać wszystkie odbiorniki. W porównaniu z akumulatorami litowymi, ładowanie akumulatorów tego typu jest wolniejsze. Ładowarka DC-DC 18 A podłączona jest do inteligentnego alternatora i ładuje akumulator rozładowany w 50 % w ciągu 5-7 godzin. W sytuacji, gdy dobowy czas pracy silnika nie pozwala na pełne naładowanie akumulatora, do jego doładowania z wykorzystaniem zewnętrznego źródła należy użyć ładowarki Blue Smart IP22 12/30.

  Akumulator litowy 12,8V Smart 60 Ah. Ta niezwykle kompaktowa i lekka skrzynka wypełniona jest oszałamiającą energią 768 Wh, której w zupełności wystarczy do zasilenia wszystkich odbiorników o łącznej mocy 350 Wh, nawet przy zachowaniu 20 % rezerwy ze względu na cykl życiowy akumulatora). Dzięki niewielkim wymiarom i wadze, całą pozostałą przestrzeń można przeznaczyć na miejsce do pracy. Dzięki charakterystyce szybkiego ładowania akumulatora litowego można go w pełni naładować przez alternator silnika w ciągu zaledwie 1 godziny (alternator silnika 90 A będzie bezpiecznie ładować prądem 45 A na godzinę, w obliczeniach biorąc pod uwagę ±50 % pojemności znamionowej).
  Sprawdzona zasada doboru wielkości akumulatorów mówi, że w przypadku akumulatorów kwasowo-ołowiowych należy uwzględnić dwukrotność dobowego zużycia energii, a to ze względu na bezpieczne 50 % ich rozładowania, natomiast w przypadku akumulatorów litowych należy przyjąć około 20 % rezerwy. Z naszej oferty wybierz model najbardziej zbliżony do potrzeb, a następnie zaokrąglij liczbę amperów.
 • 03

  Bezpieczne łączenie (litowych) akumulatorów bytowych z (inteligentnymi) alternatorami i akumulatorami rozruchowymi

  Wszelkim wyzwaniom związanym z łączeniem (inteligentnych) alternatorów, akumulatorów rozruchowych i bytowych (litowych lub kwasowo-ołowiowych) można stawić czoło używając naszych ładowarek DC-DC, łączników akumulatorowych lub produktów Smart BMS. Nasze urządzenia zaprojektowaliśmy specjalnie z myślą o pojazdach, a gwarantują one prawidłowe ładowanie zarówno akumulatorów kwasowo-ołowiowych, jak i litowych, nie narażając na uszkodzenie inteligentnego alternatora ani akumulatorów.
  Właściwe rozwiązanie zależy, między innymi, od układu alternatora (inteligentnego lub konwencjonalnego ) i typu akumulatora bytowego (kwasowo-ołowiowego lub litowego). Miejscowi instalatorzy firmy Victron Energy z chęcią udzielą rady. Zadaj pytanie miejscowemu instalatorowi

  Wybór profesjonalistów

  Kwasowo-ołowiowe: Orion-Tr 12/12-18: Ta profesjonalna ładowarka DC-DC typu „akumulator do akumulatora” została zaprojektowana z myślą o bezpiecznym podłączeniu dowolnej wielkości alternatora (inteligentnego lub konwencjonalnego) i akumulatora rozruchowego do dowolnego typu akumulatora bytowego. Podczas pracy silnika ładowarka 12 V do 12 V ładuje akumulator bytowy prądem 18 A na godzinę.
  Litowe: Smart BMS CL 12/100: W przypadku systemów zasilania 12 V na bazie akumulatora litowego o obciążeniu do 100 A to kompaktowe i solidne rozwiązanie jest idealnym wyborem. Urządzenie składa się z systemu zarządzania akumulatorem, ogranicznika prądu i łącznika akumulatorowego. Nadzoruje ono prawidłowe i szybkie ładowanie akumulatora litowego. Ogranicza prąd ładowania do bezpiecznej strefy alternatora, co zapobiega jego przegrzaniu lub przedwczesnemu zużyciu. Połączenie akumulatora bytowego i rozruchowego również jest bezpieczne. Urządzenie współpracuje z aplikacją VictronConnect.
  W obydwu przypadkach oddzielny ochronnik BatteryProtect 100A chroni akumulator bytowy przed nadmiernym rozładowaniem przez odbiorniki (DC), które należy dobrać zależnie od maksymalnego spodziewanego prądu obciążeniowego.

Wyzwania dla profesjonalistów?
Zadaj pytanie profesjonaliście w firmie Victron Energy.

Ilość możliwości związanych z każdym podzespołem jest niemała Dlatego profesjonalistom Victron Energy zapewniamy dogłębne szkolenia, by Twoje potrzeby byli w stanie przełożyć na solidne rozwiązania. Czują wielką odpowiedzialność, aby zawsze doradzić właściwe rozwiązanie (nawet jeśli czasami może to być sprzeczne z tym, czego klienci początkowo oczekują). Zrobią wszystko, co w ich mocy, by na wiele lat zapewnić bezpieczeństwo Twojej inwestycji, a Tobie zadowolenie.
Always feel free to ask your local Victron Energy Professional
Profesjonalista Victron przy samochodzie z wyposażeniem Victron

It seems like your browser does not support the latest technologies. To see this section properly, consider using a modern browser.

Schemat instalacji

dla instalacji z akumulatorami litowymi i kwasowo-ołowiowymi

W jaki sposób względy projektowe przekładają się na solidny system?

Akumulator bytowy
Ładowanie

Urządzenia AC (jednofazowe)

Niezależne instalacje energetyczne umożliwiają korzystanie ze wszystkich artykułów gospodarstwa domowego lub profesjonalnych elektronarzędzi, obecnych w domu lub warsztacie. Wszystkie te urządzenia wymagają zasilania prądem przemiennym (230 V lub 110 V).

Złej jakości energia, np. z zewnętrznego źródła zasilania lub generatora, może mieć negatywny wpływ na pracę, lub nawet uszkodzić niektóre z tych urządzeń, np. komputery. Urządzenia napędzane silnikiem lub urządzenia wytwarzające ciepło mogą wymagać wysokiego prądu rozruchowego. Wszystkie nasze falowniki wytwarzają czystą falę sinusoidalną, nawet gdy jakość wejścia AC jest gorsza, dzięki czemu można zasilać wrażliwe odbiorniki energii, a dostępna moc szczytowa wynoszącą ogólnie 2x mocy znamionowej falownika umożliwia bezproblemowe zasilanie nawet najbardziej energochłonnych urządzeń.

Przykłady urządzeń AC:

 • Heavy duty tools such as a drilling machine or a jigsaw
 • Computers
 • Phone chargers
 • Fridge and freezer
 • Lights
 • Coffee machine
 • Microwave
 • or basically any AC powered device you can think of.

Alternatory

Pojazdy i łodzie wyposażone są w silnik(i), które wytwarzają energię do poruszania się, ale także wytwarzają energię elektryczną za pośrednictwem alternatorów. Alternatory wytwarzają energię elektryczną w postaci prądu stałego (DC) z energii mechanicznej, magazynowaną później w baterii akumulatorowej lub bezpośrednio wykorzystywaną do zasilania urządzeń działających na prąd stały.

Małe silniki zwykle mają małe alternatory, większe silniki zwykle mają większe alternatory, czasami są nawet wyposażone w (dodatkowe) alternatory o dużej mocy. Pojazdy, zwłaszcza z silnikami Euro 4/5, mogą być wyposażone w inteligentne alternatory (o zmiennym napięciu) regulujące moc wyjściową w zależności od warunków pracy pojazdu. Powoduje to, że nie udaje się naładować dodatkowych akumulatorów do użytkowego poziomu. Litowe akumulatory bytowe mogą poważnie obciążać alternator, który zapewne wymaga ochrony przed przegrzaniem lub przedwczesnym zużyciem.

Victron Energy oferuje szeroką gamę rozwiązań umożliwiających bezpieczne podłączenie dowolnego alternatora do dowolnego zestawu akumulatorów bez ryzyka uszkodzenia inteligentnego alternatora lub akumulatorów. Więcej informacji dostępnych jest w naszych arkuszach danych. W dokumentacji producenta można również sprawdzić jakie poziomy mocy wyjściowej alternator może zapewnić. W przypadku litowych akumulatorów bytowych i alternatorów konwencjonalnych lub inteligentnych, celem niedopuszczenia do przeciążenia alternatora, zalecamy przyjęcie 50 % jego mocy wyjściowej.

Zobacz wszystkie nasze ładowarki DC-DC Zobacz nasze wszystkie łączniki akumulatorowe Zobacz wszystkie nasze opcje (inteligentnego) BMS

Systemy zarządzania akumulatorem

Battery management systems take excellent care of Lithium batteries, protecting the individual cells of LiFePO4 batteries against over voltage, under voltage and over temperature and will shut down or reduce charging (VE.Bus products only) or disconnect the loads when this occurs.

Victron Energy offers several BMS options, in general the VE.Bus BMS and smallBMS signal separate devices to disconnect the charging (Cyrix-Li, DC-DC chargers) or disconnect the loads (BatteryProtect), the other (Smart) BMS versions are designed for vehicles or boats and offer more ‘all-in one’ functionalities.

Zobacz wszystkie nasze Systemy Zarządzania Akumulatorami

Monitory akumulatorowe

Monitor akumulatorowy działa jak „wskaźnik poziomu paliwa” dla akumulatora. Rejestruje ilość zużywanej i pobieranej energii. Monitor akumulatorowy oblicza stan naładowania, pozostałą pojemność i czas do wyczerpania. Napięcie akumulatora jest precyzyjnym wskazaniem jego poziomu naładowania (zwłaszcza, jeśli nie jest obciążony). Monitor akumulatorowy takie wskazania zapewnia.

Monitory akumulatorowe Victron Energy rejestrują takie dane historyczne, jak liczba cykli ładowania, najgłębsze rozładowanie, najwyższe napięcie, najniższe napięcie, itd. Monitor zaalarmuje o wystąpieniu warunków krytycznych, jak niskie napięcie lub niski poziom naładowania, a nawet może wyłączyć całe zasilanie, aby uniknąć kosztownego uszkodzenia akumulatora, lub uruchomić generator.

Victron oferuje monitory akumulatorowe z wyświetlaczem lub bez, wersje Smart umożliwiają, korzystając z naszej bezpłatnej aplikacji VictronConnect, śledzenie szczegółowych danych i dostosowywanie ustawień. Zobacz nasze wszystkie monitory akumulatorowe

BatteryProtect

Ochronnik akumulatorów BatteryProtect odłącza akumulator od mniej ważnych odbiorników przed jego rozładowaniem do wcześniej określonego poziomu (pełne rozładowanie mogłoby spowodować uszkodzenie akumulatora) lub zanim moc akumulatora spadnie poniżej poziomu umożliwiającego rozruch silnika.

BatteryProtect firmy Victron Energy to coś więcej. Dzięki wbudowanym opóźniaczom wyłączania kluczowa elektronika nie przypadkowo odłączona, np. gdy uruchomienie silnika spowoduje krótki spadek napięcia. Po naładowaniu akumulatora do wystarczającego poziomu urządzenie ponownie doprowadzi prąd do wszystkich odbiorników.
BatteryProtect posiada zdalny wyłącznik, dzięki czemu można go włączać/wyłączać za pomocą BMS lub przełącznika. Wersja smart jest programowana za pomocą aplikacji VictronConnect.

Zobacz naszą ofertę modeli BatteryProtect

Ładowarki

Battery chargers recharge batteries (DC) when plugged into shore power (AC).
At the same time the Victron Energy battery chargers can also power devices directly.

All Victron Energy battery chargers are developed for professional duty. Our advanced multi step charging algorithms get the best out of your battery, giving the battery the power it needs, maintaining its health, ensuring better performance... and a longer life.

Smart models work with VictronConnect, so you can check the status and configure all settings of your battery charger remotely via Bluetooth. Chargers with different waterproof ratings (IP rating) are also available. Our wide range of models makes it easy to select the right charger, saving you the cost of having to buy a larger one.

Zobacz wszystkie nasze ładowarki

Ładowarki DC-DC

Przetwornice DC-DC lub ładowarki typu akumulator-akumulator (przetwornice z wbudowanymi algorytmami ładowania) są stosowane w systemach z dwoma akumulatorami, w których alternator (inteligentny) i akumulator rozruchowy są połączone z akumulatorem bytowym (o równych lub różnych napięciach). Mogą być również wykorzystywane do zasilania urządzeń wyposażonych w oddzielne akumulatory (np. sterów strumieniowych) lub wymagających napięcia innego, niż dostarczane przez baterię akumulatorów bytowych.

Większość ładowarek DC-DC można stosować w instalacjach 12 V lub 24 V, a wszystkie mogą współpracować zarówno z akumulatorami kwasowo-ołowiowymi, jak i litowymi. Niektóre modele ładowarek DC-DC można podłączyć równolegle, co zwiększa prąd wyjściowy. Ładowarki DC-DC to doskonałe i bezpieczne rozwiązanie do ładowania baterii akumulatorów litowych z inteligentnych alternatorów (a także akumulatorów kwasowo-ołowiowych).

Ładowanie akumulatorów litowych z alternatora
Większość alternatorów można bezpośrednio podłączyć do akumulatorów litowych. Akumulator litowy będzie pobierał więcej prądu, niż może dostarczyć alternator, co może spowodować trwałe uszkodzenie alternatora. Jedną z możliwości niedopuszczenia do takiej sytuacji jest ograniczenie prądu ładowania.

Victron oferuje wiele rozwiązań rozwiązujących ten problem, a jednym z nich są przetwornice DC-DC:

 • DC-DC converters act as a current limiter between the alternator and the battery: the battery can be safely charged without blowing up the alternator.
 • Victron also offers alternative solutions for dual battery systems powered by alternators. Some (smart) BMS products physically limit the current drawn from the alternator, in other systems, battery combiners might be a solid option. See the datasheets for more info.
Zobacz naszą ofertę przetwornic DC – DC

Elektronika na prąd stały

Urządzenia DC zasilane są prądem dostarczanym bezpośrednio z baterii akumulatorowych (prądem stałym). Zwłaszcza pojazdy i łodzie mogą mieć na pokładzie (dużo) urządzeń zasilanych prądem stałym (np. panele sterowania, oświetlenie, sprzęt nawigacyjny, autopilot, sondy głębokościowe, itp.).

W niektórych mniejszych niezależnych instalacjach używa się wyłącznie urządzeń zasilanych prądem stałym, np. oświetlenia 12 V, telewizorów lub lodówek. W większych systemach używa się zarówno urządzeń działających na prąd przemienny, jak i stały.

W każdym przypadku ochrona akumulatora przed nadmiernym rozładowaniem jest sprawą istotną, a spiesząc tu z pomocą firma Victron oferuje „BatteryProtect”.

Falowniki

Falowniki przekształcają prąd stały z akumulatorów na prąd przemienny, bezpiecznie zasilając urządzenia lub elektronarzędzia napięciem 230 V (lub 110 V na innych rynkach).

Wszystkie falowniki firmy Victron Energy opracowano z myślą o profesjonalnych zastosowaniach, cieszą się opinią niezwykłej wytrzymałości nawet w najbardziej wymagających warunkach. Dzięki technologii Pure Sine Wave urządzenie bezpiecznie zasila wrażliwe urządzenia elektroniczne, jak komputery, a wysoka szczytowa moc znamionowa umożliwia rozruch i bezproblemowe zasilanie wysokowydajnych elektronarzędzi. Ich wysoka sprawność i bardzo niskie własne zużycie energii zapewniają, że zmagazynowana energia może być wykorzystana do efektywnego zasilania odbiorników, bez konieczności dokonywania obliczeń z dużymi zapasem w celu zrekompensowania strat energii.

Większe modele mogą zasilać urządzenia przemysłowe, a dzięki pracy w układzie równoległym lub trójfazowym moc jest niemal nieograniczona. Inne modele wyposażone są we wbudowane ładowarki (falowniki/ładowarki), z których można korzystać, gdy niezbędne jest ładowanie z zewnętrznego źródła prądu przemiennego lub generatora. W naszej szerokiej gamie urządzeń z pewnością znajdziesz falownik odpowiedni do Twoich potrzeb, dzięki czemu nie narazisz się na koszty zakupu większego modelu.

Zobacz wszystkie nasze falowniki Zobacz wszystkie nasze falowniki/ładowarki

Akumulatory bytowe

Akumulator bytowy przechowuje energię potrzebną dla odbiorników zamontowanych w systemie, zapewniając autonomiczne zasilanie, szczególnie w chwilach, gdy nie są (w pełni) dostępne jego zewnętrzne źródła.

Victron Energy oferuje akumulatory w szeregu rozwiązań technologicznych, a wszystkie zaprojektowane są z myślą o profesjonalnej wydajności, niezawodności i długiej żywotności w najbardziej wymagających warunkach. Objęte są dwuletnią gwarancją obowiązującą na całym świecie, w naszych arkuszach danych przedstawiamy rzetelny obraz wydajności i oczekiwanych cykli eksploatacyjnych, dzięki czemu po zakupie użytkownik nie napotka żadnych niespodzianek.

Do wyboru jest kilka technologii, lecz zasadniczo wyboru dokonuje się pomiędzy akumulatorem kwasowo-ołowiowym a litowym, a zależy on głównie od oczekiwanej wydajności, kosztu jednego cyklu ładowania i aspektów fizycznych (rozmiar/waga).

 • Na akumulator kwasowo-ołowiowy należy się zdecydować, gdy:
 • Korzysta się z niego tylko okazjonalnie
 • Pragnie się obniżyć koszt zakupu
 • Jego waga i wymiary nie mają większego znaczenia
 • Będzie ładowany w konwencjonalny sposób
 • Na akumulator litowy należy się zdecydować, gdy:
 • Korzysta się z niego na co dzień
 • Istotny jest niższy koszt cyklu ładowania
 • Jego mała waga i wymiary mają znaczenie
 • Ładowanie szybkie

Akumulatory bytowe

Akumulator bytowy przechowuje energię potrzebną dla odbiorników zamontowanych w systemie, zapewniając autonomiczne zasilanie, szczególnie w chwilach, gdy nie są (w pełni) dostępne jego zewnętrzne źródła.

Victron Energy oferuje akumulatory w szeregu rozwiązań technologicznych, a wszystkie zaprojektowane są z myślą o profesjonalnej wydajności, niezawodności i długiej żywotności w najbardziej wymagających warunkach. Objęte są dwuletnią gwarancją obowiązującą na całym świecie, w naszych arkuszach danych przedstawiamy rzetelny obraz wydajności i oczekiwanych cykli eksploatacyjnych, dzięki czemu po zakupie użytkownik nie napotka żadnych niespodzianek.

Do wyboru jest kilka technologii, lecz zasadniczo wyboru dokonuje się pomiędzy akumulatorem kwasowo-ołowiowym a litowym, a zależy on głównie od oczekiwanej wydajności, kosztu jednego cyklu ładowania i aspektów fizycznych (rozmiar/waga).

 • Na akumulator kwasowo-ołowiowy należy się zdecydować, gdy:
 • Korzysta się z niego tylko okazjonalnie
 • Pragnie się obniżyć koszt zakupu
 • Jego waga i wymiary nie mają większego znaczenia
 • Będzie ładowany w konwencjonalny sposób
 • Na akumulator litowy należy się zdecydować, gdy:
 • Korzysta się z niego na co dzień
 • Istotny jest niższy koszt cyklu ładowania
 • Jego mała waga i wymiary mają znaczenie
 • Ładowanie szybkie

Ładowarki solarne

Ładowarka słoneczna przechwytuje energię z paneli słonecznych i gromadzi ją w akumulatorach. Wykorzystując najnowszą i najszybszą technologię, nasze ładowarki solarne maksymalizują pobór energii i zapewniają pełne naładowanie akumulatorów w możliwie najkrótszym czasie, dbając jednocześnie o ich sprawność, lepszą wydajność… i dłuższą żywotność.

W większości przypadków natężenie światła padającego na panele solarne ulega ciągłym zmianom. Sterowniki solarne firmy Victron Energy wykorzystują funkcję super szybkiego śledzenia punktu mocy maksymalnej, dzięki czemu z paneli wyciskają nawet 30 % więcej mocy.

Inteligentne modele umożliwiają śledzenie i analizowanie uzysku energii słonecznej za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji VictronConnect, a inne opcje łączności umożliwiają zdalne połączenie za pośrednictwem naszego portalu VRM. Mniejsze modele wyposażone są w inteligentny układ regulacji energii dostarczanej i oddawanej, zapobiegający uszkodzeniom akumulatora spowodowanym jego całkowitym rozładowaniem. W przypadku większych instalacji ładowarki słoneczne można zsynchronizować, dzięki czemu działają jak jedna duża i bardzo wydajna ładowarka.

Sprawdź nasz kalkulator solarny, który pozwoli zwymiarować panele słoneczne i dobrać ładowarkę MPPT

Panele słoneczne

Panele słoneczne wychwytują energię ze światła słonecznego i przekazują ją do sterownika ładowania słonecznego, który magazynuje ją w akumulatorach systemu. Uzupełnienie instalacji o panele słoneczne oznacza darmową energię, niezależność od sieci i pozwala zmniejszyć lub wyeliminować potrzebę stosowania hałaśliwych, zużywających paliwo i wymagających konserwacji ciężkich generatorów.

Victron Energy oferuje szeroką gamę wysoce wydajnych paneli słonecznych, które charakteryzują się wyjątkową wydajnością przy słabym oświetleniu i wysoką wrażliwością na światło w całym spektrum słonecznym, co czyni je idealnym wyborem dla każdego systemu. Panele słoneczne Victron Energy spełniają najbardziej rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa, a udzielana na nie ograniczona gwarancja oznacza brak niespodzianek w trakcie eksploatacji.

Zobacz wszystkie nasze panele słoneczne

Akumulatory rozruchowe

Akumulatory rozruchowe są konieczne do uruchomienia silnika/silników. Akumulatory te zaprojektowano z myślą radzeniu sobie z dużym prądem rozładowania, a w porównaniu z akumulatorami bytowymi wykorzystują inną technologię. Celem niedopuszczenia do przypadkowego rozładowania akumulatora rozruchowego, należy go zawsze odizolować od akumulatorów bytowych. Victron Energy oferuje wiele rozwiązań dla różnych typów systemów.

W ofercie Victron Energy znajduje się szereg łączników akumulatorowych. Dostępne są również bardziej kompleksowe sposoby bezpiecznego podłączenia akumulatora rozruchowego i bytowego, w tym podłączenie łącznika akumulatorowego do BMS, uniwersalnych produktów Smart BMS lub ładowarek DC-DC. Skorzystanie z tych opcji może zapewnić więcej możliwości sterowania i konfiguracji, zwłaszcza w celu ochrony nieregulowanych alternatorów przed przegrzaniem, a akumulatorów litowych przed nadmiernym (roz)ładowaniem.

Zobacz nasze wszystkie łączniki akumulatorowe Zobacz wszystkie nasze ładowarki DC-DC Zobacz wszystkie nasze opcje (inteligentnego) BMS

VictronConnect

Wszystkie inteligentne urządzenia Victron Energy można monitorować i nimi sterować za pomocą urządzeń mobilnych. Chcąc uzyskać bezpośredni dostęp do danych dotyczących wydajności systemu wystarczy połączyć aplikację VictronConnect przez Bluetooth. Równie łatwo można zmieniać ustawienia, włączać i wyłączać urządzenia, a możliwości na tym się nie kończą.

Korzystając z aplikacji można „uinteligentnić” urządzenia nieinteligentne wyposażone w gniazdo VE.Direct. VE.Direct Bluetooth Smart dongle

Możliwe jest również zdalne monitorowanie i sterowanie systemem. Funkcjonalność VictronConnect-Remote umożliwia zdalny dostęp do produktów Victron z interfejsem VE.Direct za pośrednictwem produktu GX przez portal internetowy VRM. Ta potężna funkcja umożliwia pełną konfigurację i monitorowanie produktu z praktycznie dowolnego miejsca na świecie za pomocą aplikacji VictronConnect. Sposób korzystania z interfejsu użytkownika jest identyczny jak w przypadku produktów podłączanych lokalnie za pomocą Bluetooth lub przewodowego interfejsu VE.Direct do USB.

Zobacz, co potrafi aplikacja VictronConnect Zobacz nasze urządzenia GX
Dane techniczne systemu
Jak profil mocy przekłada się na instalację? Przedstawiamy nasze sugestie dotyczące wydajnej, opłacalnej instalacji w furgonetkach fachowców świadczących usługi z dojazdem do klienta, w której zastosowano akumulatory litowe i kwasowo-ołowiowe.

Rozważ użycie nowszej przeglądarki, by móc poprawnie wyświetlić tę szczegółową tabelę i całą sekcję.

Zużycie energii
Przewidywane odbiorniki energii
Ładowanie akumulatorów ±3 elektronarzędzi bezprzewodowych
Zasilanie urządzeń biurowych (laptopa/drukarki/smartfona)
Oświetlenie kabinowe (LED)
Wymagane dobowe zużycie energii:
350 Wh
Wymagana moc szczytowa:
200 W
Wydajność szczytowa systemu:
700 W
Maksymalne zużycie energii z akumulatorem kwasowo-ołowiowym:
540 W
Maksymalne zużycie energii z akumulatorem litowym:
768 W
Inwertowanie
Inverter
Victron Phoenix 12/350
Składowanie
Service battery:
90 Ah 12 V AGM lub
Akumulator litowy: 12,8 V / 60 Ah
Ochrona akumulatorów:
BatteryProtect 100 A
Chroni akumulator przed nadmiernym rozładowaniem. Można stosować zarówno w instalacjach z akumulatorem kwasowo-ołowiowym, jak i litowym
Generowanie energii
Ładowanie przez alternator silnikowy (patrz wyjaśnienie poniżej)
Wydajność alternatora:
70-90 amperów*
Wydajność bezpieczna 50%
* Dokładne informacje podano w arkuszu danych producenta.
Ładowanie akumulatora kwasowo-ołowiowego:
Orion-Tr 12/12-18* lub
Cyrix-ct 120 A**
* lub wersja inteligentna
** Cyrix nie współpracuje z alternatorami inteligentnymi.
Użycie z akumulatorem litowym:
Smart BMS CL 12/100
Z bezpiecznikiem maks. 40 A, ładowanie akumulatora litowego prądem 30 A, pełne naładowanie akumulatora rozładowanego w 50 % w ciągu ±1 godziny.
Podłączony do + plusa, nie ma potrzeby izolowania odbiorników prądu stałego.
Monitorowanie
Monitor akumulatorowy:
Monitor akumulatorowy SmartShunt 500 A
Wyposażenie dodatkowe
Battery charger:
Ładowarka Blue Smart IP22 12/30
W przypadku codziennego ładowania przez alternator silnika trwającego krócej niż 2 godziny należy uzupełnić ładowaniem z zewnętrznego źródła zasilania lub paneli słonecznych.
Panel fotowoltaiczny:
Panel BlueSolar: : ±100 W
Sterownik ładowania energią solarną:
Smart MPPT 75/15
Pokaż pełną listę Karetka w dół
Pokaż pełną listę Karetka w dół

Dlaczego Victron Energy?

Urządzenia odpowiednie dla danego zadania

Wobec faktu, że zawsze jesteś w drodze, potrzebujesz niezawodnych, ale opłacalnych rozwiązań, które zapewnią Ci energię na nadchodzące lata. Ważną sprawą jest to, by można było wybrać zasilacze dokładnie odpowiadające potrzebom, działające zgodnie ze swoimi danymi technicznymi, dzięki czemu nie zawiodą w żadnej sytuacji. Victron Energy oferuje szeroką gamę połączonych modułowo produktów, które robią dokładnie to, do czego je stworzono. Są wynikiem 45-letniego gromadzenia wiedzy, innowacji oraz pokonywania wyzwań związanych z zasilaniem.

Ikona 45 lat firmy Victron Energy
Akumulator litowy

Dlaczego Victron Energy?

Zawsze działa Zawsze gotowy

Nasze solidne systemy raz po raz potwierdziły swoją niezrównaną niezawodność. Świadczy o tym nasza wiodąca pozycja na światowym rynku urządzeń zasilających dla karetek pogotowia, ilustrują to niezliczone dowody na to, że ponad 40-letnie falowniki Victron Energy wciąż robią to, do czego zostały zbudowane.

Ambulans

Dlaczego Victron Energy?

Niezawodność to długi resurs

Decyzje inwestycyjne związane z zasilaniem oparte wyłącznie na cenie mogą nie być trafne. Równie ważne są ich rzeczywista wydajność i spodziewany okres żywotności. Urządzenia firmy Victron Energy spełniają stawiane przed nimi wymagania, zarówno pod względem wydajności, jak i spodziewanego okresu żywotności (gdy są używane zgodnie z ich przeznaczeniem). Nasza 5-letnia gwarancja oraz uczciwe zasady szybkich napraw oznaczają, że Twoje inwestycje są chronione, i w większości przypadków nie sprawią Ci zawodu.

wieloletnia gwarancja
Pracownik Victron prezentuje klientowi aplikację VictronConnect

Dlaczego Victron Energy?

Wyzwania zawodowe. Przyjęte.

Niezależnie od tego, co zasila elektronikę Twojego pojazdu lub zestaw narzędzi, Victron Energy ma jedną z najszerszych gam urządzeń zasilających na rynku, dzięki którym stworzysz dzieła godne geniusza. Zaletą współpracy tylko z jedną marką, która obejmuje wszystko, jest to, że wystarczy tylko jeden kontakt w sprawach unowocześnienia urządzeń lub rozwiązywania wszelkich rzadkich problemów. Nasza globalna sieć profesjonalistów Victron Energy jest przeszkolona z uwzględnieniem 45-letnim doświadczeniem w rozwiązywaniu problemów. Potrafią oni przełożyć Twoje problemy na solidne rozwiązania, a Twoje inwestycje będą bezpieczne przez wiele lat.

Profesjonalista Victron stojący obok sprzętu Victron w samochodzie

Dlaczego Victron Energy?

Pojazdy dostawcze
z technologią opartą na specjalistycznej wiedzy

Zobacz, jak rozwiązujemy typowe problemy motoryzacyjne
Napęd silnikowy
Ikona ze strzałką
Pozwól, że przybliżymy Ci naszą wiedzę na temat pojazdów użytkowych

Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje najnowszych technologii i przez to nie wyświetla prawidłowo tej sekcji. Rozważ użycie nowszej przeglądarki.

Smart BMS CL 12/100

Bezpiecznie połącz dowolny alternator z akumulatorami Smart Lithium.

Zobacz schematy popularnych pojazdów
Download our booklet
Pobierz ikonę
Dogłębne porównanie

Ocena eksperta: akumulatory litowe czy AGM

Pokaż więcej Carret icon
Ładowarka DC-DC

Ładowanie akumulatora bytowego za pomocą Orion-TR Smart.

Victron Professional

Zapisz się na nasz kolejny webinar lub szkolenie.

Pobierz naszą broszurę

Zobacz wszystkie nasze produkty do pojazdów dostawczych i ich konfiguracje.

Victron connect

Wgląd w czasie rzeczywistym i pełna kontrola dzięki naszej aplikacji VictronConnect

Przykłady rozwiązań od naszych partnerów

Odwiedź nasz blog informacyjny

Znajdź lokalnego przedstawiciela handlowego

Profesjonaliści Victron, działający w ramach naszej globalnej sieci lokalnych ekspertów, z chęcią pomogą w zbudowaniu systemu optymalnego dla Twoich wymagań i planów.

Polegaj na naszym ogólnoświatowym serwisie

Zasadniczą sprawą dla nas wszystkich w firmie Victron jest to, by klientów obsługiwać i służyć im pomocą szybko i w kompetentny sposób. Dlatego Profesjonaliści Victron w naszej globalnej sieci znani są z najwyższego poziomu wiedzy oraz poświęcenia, by napraw dokonywać w możliwie najkrótszym czasie.

Możesz zatem rozpocząć podróż lub ją kontynuować, bez względu na port docelowy.