Próba terenowa: Moduły FW

Praktyczne porównanie modułów Mono, Poly, PERC i Dual PV.

Całkowity uzysk energii słonecznej: --
S
Całkowity uzysk energii słonecznej: --
S
Całkowity uzysk energii słonecznej: --
S
Całkowity uzysk energii słonecznej: --
S
Całkowity uzysk energii słonecznej: --
E
Całkowity uzysk energii słonecznej: --
W
Rumunia
--
--
Data instalacji: 09-03-2020
--
--
--
--
--
--
--
Nasłonecznienie

* This is a field test and the results are specific for this installation on this location please research which is the best solution for your own situation as the results can be different based on environmental influences.

Total solar yield as of 27/03/2023 when the results were reset:
Mono: 9158 kWh
Split-cell: 9511 kWh
Poly: 9113 kWh
Perc: 9471 kWh
Perc-east: 1970 kWh
Perc-west: 1730 kWh

Ambulans

Musi być gotowy do jazdy w każdej sytuacji.

Kiedy sekundy decydują o życiu, nie można przecenić znaczenia niezawodnego mobilnego systemu zasilania. System zasilania nigdy nie powinien rozpraszać medyków, po prostu musi działać zawsze i wszędzie. System musi być przygotowany na najgorsze scenariusze i w miarę możliwości zapobiegać problemom z zasilaniem.

To właśnie te wysokie wymagania skłaniają naszych inżynierów do opracowywania doskonałych rozwiązań, sprawnych bez względu na okoliczności. 45 lat innowacji i prac rozwojowych być może doprowadziło zapewniło nam pozycję światowego lidera na rynku zasilania karetek pogotowia, lecz nigdy nie zmieniło to tego, kim jesteśmy. Wręcz przeciwnie, jest dla nas inspiracją do tworzenia coraz lepszych rozwiązań energetycznych opartych na technologicznej wiedzy.

Gdy energia może

uratować życie

Karetki pogotowia spotyka się w wielu wersjach. Modułowe systemy Victron Energy umożliwiają zbudowanie kompletnego systemu zasilania, zgodnie z dokładnymi specyfikacjami i przeznaczonym na to budżetem. Na razie przyjmijmy, że projektujemy karetkę średniej wielkości.

Dzienne zużycie energii

1800 Wh

Wymogi związane z mocą szczytową

1500W

W tym przykładzie

Dobowe zużycie energii oblicza się sumując wszystkie odbiorniki i mnożąc wynik przez czas, przez jaki będą pracować w ciągu dnia. Chcąc obliczyć żądaną moc szczytową należy dodać moc w watach wszystkich jednocześnie włączonych odbiorników energii.

Oczywiste możliwości wyboru

Względy

projektowe

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na kilka ważnych pytań na temat architektury instalacji. Klikając na pytanie poznasz rekomendacje naszych inżynierów.

 • 01

  Jaki (rozmiarowo) falownik jest niezawodnym i kompaktowym rozwiązaniem?

  Nasze najlepsze w swojej klasie falowniki/ładowarki od lat zasilają najbardziej wymagające instalacje.
  Seria MultiPlus to najlepszy wybór, gdy wymagane jest zarówno ładowanie odwracające, jak zewnętrzne. Dzięki technologii Pure Sine Wave wszystkie wrażliwe urządzenia elektroniczne, jak komputery i wszelkie inne odbiorniki, zasilane są bezproblemowo i bezpiecznie. Funkcja UPS zapewnia, że zasilanie zewnętrzne można podłączyć lub odłączyć bez ryzyka przerwania zasilania odbiorników energii, a to dzięki płynnemu przełączaniu w czasie poniżej 20 mikrosekund. Ładowanie akumulatora bytowego i rozruchowego odbywa się za pomocą wbudowanej ładowarki, która może ładować obydwa z nich z zastosowaniem indywidualnych profili ładowania. Dzięki naszej szerokiej gamie modeli dobór falownika do własnych potrzeb nie sprawia problemu. W sytuacji, gdy przestrzeń jest raczej ograniczona, doskonale sprawdzą się modele kompaktowe.
  Falowniki przetwarzają prąd stały 12 V na prąd przemienny 230 V. Moc falowników należy zaplanować tak, by zapewniały nieprzerwany dopływ energii AC na średnim poziomie, oraz poradziły sobie z oczekiwanym skokowym poborem mocy przez wszystkie równocześnie działające urządzenia zasilane prądem przemiennym. Zobacz wszystkie nasze falowniki/ładowarki

  Wybór profesjonalistów

  MultiPlus Compact 12/2000/80: wykorzystując napięcie robocze pojazdu 12 V, ten falownik 2000 VA z łatwością zasila odbiorniki z zachowaniem rezerwy na ich moc szczytową. Prąd ładowania o natężeniu 80 A szybko ładuje baterię litowych akumulatorów bytowych, podczas gdy drugie wyjście obsługuje akumulator rozruchowy. W przypadku akumulatorów kwasowo-ołowiowych prąd ładowania można zmniejszyć i dopasować go do wielkości baterii akumulatorowej. Kompaktowa obudowa pozwala zaoszczędzić bardzo potrzebną przestrzeń w kabinie.
  W przypadku instalacji o wyższym dziennym zużyciu energii lub opartych na akumulatorach kwasowo-ołowiowych, czas pełnego naładowania akumulatorów z brzegowego źródła zasilania będzie dłuższy. Ze względu na charakterystykę ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych zajmie to więcej czasu, co przekłada się na potrzebę dłuższego czasu zasilania z lądu podczas postoju.
 • 02

  Jakiej wielkości akumulator bytowy kwasowo-ołowiowy lub litowy?

  Victron Energy oferuje wiele rozwiązań dotyczących akumulatora bytowego, lecz zasadniczo wyboru dokonuje się pomiędzy akumulatorem kwasowo-ołowiowym a litowym, a zależy on głównie od oczekiwanej wydajności, kosztu jednego cyklu ładowania i aspektów fizycznych (rozmiar/waga). Wybór rodzaju akumulatora wiąże się również z różnymi konsekwencjami dla innych elementów systemu, które są bezpośrednio przyłączone do akumulatorów (lub nimi zarządzają).

  Ogólnie rzecz biorąc, akumulatorów litowych należy używać w sytuacji, gdy dobowe zapotrzebowanie na energię jest wyjątkowo duże, gdy niezbędne jest superszybkie ładowanie lub gdy występują ograniczenia związane z wagą lub dostępnym miejscem. Akumulatory litowe charakteryzują się również niższym kosztem cyklu ładowania. Koszt zakupu akumulatorów kwasowo-ołowiowych jest niższy, a tego rodzaju baterie doskonale się sprawdzają, gdy zapotrzebowanie na energię jest mniejsze, cykle ładowania odbywają się regularnie, a waga i przestrzeń nie są ograniczeniem. Być może powyższe stwierdzenie opisuje 45 lat doświadczenia firmy w zbyt dużym skrócie, lecz w pogłębionej analizie podajemy więcej szczegółów.

  W ofercie Victron Energy znajdują się dokładnie testowane akumulatory o wyjątkowej jakości i wysokiej sprawności. W naszych arkuszach danych przedstawiamy rzetelny obraz wydajności i oczekiwanych cykli eksploatacyjnych, dzięki czemu po zakupie użytkownik nie napotka żadnych niespodzianek. Szeroki wachlarz naszych akumulatorów
  Wybór, wybór.... Litowy czy kwasowo-ołowiowy?

  Wybór profesjonalistów

  Akumulator litowy 12,8 V Smart 200 Ah. Ta niezwykle kompaktowa i lekka skrzynka wypełniona jest oszałamiającą energią 2560 kWh, której w zupełności wystarczy do zasilenia wszystkich odbiorników przy zachowaniu 20 % rezerwy ze względu na okres żywotności akumulatora. Dzięki niewielkim wymiarom i wadze, całą pozostałą przestrzeń można przeznaczyć na inne potrzeby. Dzięki charakterystyce szybkiego ładowania akumulatora litowego można go w pełni naładować przez alternator silnika w ciągu zaledwie 2,5 godziny (alternator silnika 130 A będzie bezpiecznie ładować prądem 65 A na godzinę, w obliczeniach biorąc pod uwagę ±50% pojemności znamionowej). W razie konieczności skorzystania z zasilania zewnętrznego, ładowarka MultiPlus 80 A jest w stanie zapewnić pełne naładowanie w ciągu ±2 godzin.

  2 x 12 Volt Deep Cycle AGM 165 Ah. Niezliczone karetki pogotowia były i nadal są zasilane akumulatorami kwasowo-ołowiowymi, co sprawia, że jest to opcja domyślna. Ich zakup wiąże się z mniejszymi kosztami, lecz ilość cykli ładowania jest mniejsza, co oznacza, że koszt cyklu ładowania akumulatora litowego jest mniejszy, zatem na dłuższą metę on jest lepszą i tańszą alternatywą. W przypadku mniejszych ograniczeń związanych z wagą i przestrzenią, dwa równolegle połączone akumulatory 12 V Deep Cycle AGM 165 Ah mogą stanowić o bezproblemowym zasilaniu wszystkich urządzeń. Ładowanie akumulatorów będzie wolniejsze, przez co, w porównaniu z akumulatorem litowym, wzrośnie zależność od ładowania z zewnętrznego źródła energii. Ładowarka DC-DC, podłączona do inteligentnego alternatora, naładuje akumulatory bytowe rozładowane w 50 % w ciągu 5-7 godzin. Po podłączeniu do zewnętrznego źródła zasilania MultiPlus naładuje akumulatory przez noc.
  Sprawdzona zasada doboru wielkości akumulatorów mówi, że w przypadku akumulatorów kwasowo-ołowiowych należy uwzględnić dwukrotność dobowego zużycia energii, a to ze względu na bezpieczne 50 % ich rozładowania, natomiast w przypadku akumulatorów litowych należy przyjąć około 20 % rezerwy. Z naszej oferty wybierz model najbardziej zbliżony do potrzeb, a następnie zaokrąglij liczbę amperów.
 • 03

  Bezpieczne łączenie (litowych) akumulatorów bytowych z (inteligentnymi) alternatorami i akumulatorami rozruchowymi

  Wszelkim wyzwaniom związanym z łączeniem (inteligentnych) alternatorów, akumulatorów rozruchowych i bytowych (litowych lub kwasowo-ołowiowych) można stawić czoło używając naszych ładowarek DC-DC, łączników akumulatorowych lub produktów Smart BMS. Nasze urządzenia zaprojektowaliśmy specjalnie z myślą o pojazdach, a gwarantują one prawidłowe (roz)ładowanie zarówno bytowych akumulatorów kwasowo-ołowiowych, jak i litowych, nie narażając na uszkodzenie inteligentnego alternatora ani akumulatorów.
  Właściwe rozwiązanie zależy przede wszystkim od układu alternatorów (inteligentnych lub konwencjonalnych) i typu akumulatora bytowego (kwasowo-ołowiowego lub litowego). Miejscowi instalatorzy firmy Victron Energy z chęcią udzielą rady Zadaj pytanie miejscowemu instalatorowi

  Wybór profesjonalistów

  Litowe: System zarządzania akumulatorami BMS 12/200: W przypadku systemów zasilania 12 V na bazie akumulatora litowego o obciążeniu do 200A to kompaktowe i solidne rozwiązanie jest idealnym wyborem. Urządzenie to oferuje wiele funkcji: „System zarządzania akumulatorem”, „Ogranicznik prądu”, „Łącznik akumulatorowy” oraz ochronnik „BatteryProtect”. System zarządzania akumulatorami nadzoruje prawidłowe i szybkie ładowanie akumulatora litowego. Ogranicznik prądu ogranicza prąd ładowania do bezpiecznej strefy alternatora, co zapobiega jego przegrzewaniu lub przedwczesnemu zużyciu. Łącznik akumulatorowy bezpiecznie łączy akumulator rozruchowy z bytowym. Funkcja BatteryProtect ochroni akumulator bytowy przed nadmiernym rozładowaniem. BMS 12/200 łączy w sobie wszystkie te funkcje, dzięki czemu jest idealnym rozwiązaniem dla pojazdów.
  Należy pamiętać o odizolowaniu odbiorników prądu stałego, gdyż BMS 12/200 jest podłączony do minusa, a zatem do podwozia.
  Kwasowo-ołowiowe: Orion-Tr Smart 12/12-30 i Smart BatteryProtect 220A: Tę serię profesjonalnych ładowarek Orion DC-DC typu „akumulator do akumulatora” zaprojektowano z myślą o bezpiecznym podłączeniu dowolnej wielkości alternatora 12 V (inteligentnego lub konwencjonalnego) i akumulatora rozruchowego do dowolnego typu akumulatora bytowego. 12/12-30 zażąda prądu ładowania o natężeniu 30 A/h z inteligentnego alternatora, który w przeciwnym razie nie zapewni ciągłego prądu wystarczająco wysokiego do ładowania (dlatego właśnie łącznik akumulatorowy Cyrix-ct nie będzie działał z inteligentnym alternatorem).
  Inteligentny ochronnik BatteryProtect 220 A uchroni akumulator bytowy przed nadmiernym rozładowaniem przez odbiorniki (DC), które należy dobrać zależnie od maksymalnego oczekiwanego prądu obciążeniowego. Poziomy włączania i wyłączania można ustawić za pomocą aplikacji VictronConnect.
 • 04

  Jak w sytuacji nadzwyczajnej uruchomić silnik z akumulatora bytowego?

  W rzadkich przypadkach, gdy akumulator rozruchowy jest rozładowany, dodatkowy Cyrix-ct działa jako przekaźnik awaryjny między akumulatorem bytowym a akumulatorem rozruchowym, dzięki czemu silnik można uruchomić naciskając przycisk obok kierownicy, który aktywuje zdalny przełącznik włącz/wyłącz. W takim przypadku Cyrix-ct 230A zapewnia prąd rozruchowy 500 A (przez 5 sekund). Należy pamiętać, że ten Cyrix-ct ułatwia tylko rozruch awaryjny, natomiast ładowanie akumulatora bytowego z akumulatora rozruchowego działa inaczej: patrz bezpieczne łączenie alternatorów z akumulatorami.

Wyzwania dla profesjonalistów?
Zadaj pytanie profesjonaliście w firmie Victron Energy.

Ilość możliwości związanych z każdym podzespołem jest niemała Dlatego profesjonalistom Victron Energy zapewniamy dogłębne szkolenia, by Twoje potrzeby byli w stanie przełożyć na solidne rozwiązania. Czują wielką odpowiedzialność, aby zawsze doradzić właściwe rozwiązanie (nawet jeśli czasami może to być sprzeczne z tym, czego klienci początkowo oczekują). Zrobią wszystko, co w ich mocy, by na wiele lat zapewnić bezpieczeństwo Twojej inwestycji, a Tobie zadowolenie.
Always feel free to ask your local Victron Energy Professional
Profesjonalista Victron przy samochodzie z wyposażeniem Victron

Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje najnowszych technologii i przez to nie wyświetla prawidłowo tej sekcji. Rozważ użycie nowszej przeglądarki.

Schemat instalacji

dla instalacji z akumulatorami litowymi i kwasowo-ołowiowymi

W jaki sposób względy projektowe przekładają się na solidny system?

Akumulator bytowy
Ładowanie

Urządzenia AC (jednofazowe)

Niezależne instalacje energetyczne umożliwiają korzystanie ze wszystkich artykułów gospodarstwa domowego lub profesjonalnych elektronarzędzi, obecnych w domu lub warsztacie. Wszystkie te urządzenia wymagają zasilania prądem przemiennym (230 V lub 110 V).

Złej jakości energia, np. z zewnętrznego źródła zasilania lub generatora, może mieć negatywny wpływ na pracę, lub nawet uszkodzić niektóre z tych urządzeń, np. komputery. Urządzenia napędzane silnikiem lub urządzenia wytwarzające ciepło mogą wymagać wysokiego prądu rozruchowego. Wszystkie nasze falowniki wytwarzają czystą falę sinusoidalną, nawet gdy jakość wejścia AC jest gorsza, dzięki czemu można zasilać wrażliwe odbiorniki energii, a dostępna moc szczytowa wynoszącą ogólnie 2x mocy znamionowej falownika umożliwia bezproblemowe zasilanie nawet najbardziej energochłonnych urządzeń.

Przykłady urządzeń AC:

 • Heavy duty tools such as a drilling machine or a jigsaw
 • Computers
 • Phone chargers
 • Fridge and freezer
 • Lights
 • Coffee machine
 • Microwave
 • or basically any AC powered device you can think of.

Alternatory

Pojazdy i łodzie wyposażone są w silnik(i), które wytwarzają energię do poruszania się, ale także wytwarzają energię elektryczną za pośrednictwem alternatorów. Alternatory wytwarzają energię elektryczną w postaci prądu stałego (DC) z energii mechanicznej, magazynowaną później w baterii akumulatorowej lub bezpośrednio wykorzystywaną do zasilania urządzeń działających na prąd stały.

Małe silniki zwykle mają małe alternatory, większe silniki zwykle mają większe alternatory, czasami są nawet wyposażone w (dodatkowe) alternatory o dużej mocy. Pojazdy, zwłaszcza z silnikami Euro 4/5, mogą być wyposażone w inteligentne alternatory (o zmiennym napięciu) regulujące moc wyjściową w zależności od warunków pracy pojazdu. Powoduje to, że nie udaje się naładować dodatkowych akumulatorów do użytkowego poziomu. Litowe akumulatory bytowe mogą poważnie obciążać alternator, który zapewne wymaga ochrony przed przegrzaniem lub przedwczesnym zużyciem.

Victron Energy oferuje szeroką gamę rozwiązań umożliwiających bezpieczne podłączenie dowolnego alternatora do dowolnego zestawu akumulatorów bez ryzyka uszkodzenia inteligentnego alternatora lub akumulatorów. Więcej informacji dostępnych jest w naszych arkuszach danych. W dokumentacji producenta można również sprawdzić jakie poziomy mocy wyjściowej alternator może zapewnić. W przypadku litowych akumulatorów bytowych i alternatorów konwencjonalnych lub inteligentnych, celem niedopuszczenia do przeciążenia alternatora, zalecamy przyjęcie 50 % jego mocy wyjściowej.

Zobacz wszystkie nasze ładowarki DC-DC Zobacz nasze wszystkie łączniki akumulatorowe Zobacz wszystkie nasze opcje (inteligentnego) BMS

Łączniki akumulatorowe

Łączniki akumulatorowe służą do bezpiecznego łączenia równolegle akumulatora rozruchowego i akumulatora bytowego.
Łącznik akumulatorowy umożliwia ładowanie akumulatora bytowego podczas pracy silnika (przy wstępnie ustawionym napięciu). Akumulator bytowy zostaje odłączony od akumulatora rozruchowego w chwili spadku napięcie poniżej poziomu ładowania konserwacyjnego, zapobiegając jego rozładowaniu przez odbiorniki pobierające energię z akumulatora bytowego. Victron Energy oferuje wiele modeli łączników akumulatorowych, a ich wielkość zależy od rodzaju instalacji.

Rozruch awaryjny: w przypadku awarii akumulatora rozruchowego niektóre łączniki akumulatorowe umożliwiają uruchomienie silnika z akumulatora bytowego, więcej informacji można znaleźć w arkuszach danych. Project-Id-Version: Victron Energy website Language: pl MIME-Version: 1.0 Content-Type: text/plain; charset=UTF-8 Content-Transfer-Encoding: 8bit X-Generator: POEditor.com

Zamiast łączników akumulatorowych można skorzystać z opcji regulacji i konfiguracji, zwłaszcza w celu ochrony nieregulowanych alternatorów przed przegrzaniem, a akumulatorów litowych przed nadmiernym (roz)ładowaniem. Do łączenia akumulatorów kwasowo-ołowiowych można zastosować ładowarki DC-DC. W przypadku litowych akumulatorów bytowych zastosować można ładowarki DC-DC, specjalne łączniki akumulatorów litowych (które można podłączyć do systemu BMS) lub uniwersalne produkty Smart BMS.

Zobacz nasze wszystkie łączniki akumulatorowe Zobacz nasze ładowarki DC-DC Zobacz nasze opcje (inteligentnego) BMS

Systemy zarządzania akumulatorem

Battery management systems take excellent care of Lithium batteries, protecting the individual cells of LiFePO4 batteries against over voltage, under voltage and over temperature and will shut down or reduce charging (VE.Bus products only) or disconnect the loads when this occurs.

Victron Energy offers several BMS options, in general the VE.Bus BMS and smallBMS signal separate devices to disconnect the charging (Cyrix-Li, DC-DC chargers) or disconnect the loads (BatteryProtect), the other (Smart) BMS versions are designed for vehicles or boats and offer more ‘all-in one’ functionalities.

Zobacz wszystkie nasze Systemy Zarządzania Akumulatorami

Monitory akumulatorowe

Monitor akumulatorowy działa jak „wskaźnik poziomu paliwa” dla akumulatora. Rejestruje ilość zużywanej i pobieranej energii. Monitor akumulatorowy oblicza stan naładowania, pozostałą pojemność i czas do wyczerpania. Napięcie akumulatora jest precyzyjnym wskazaniem jego poziomu naładowania (zwłaszcza, jeśli nie jest obciążony). Monitor akumulatorowy takie wskazania zapewnia.

Monitory akumulatorowe Victron Energy rejestrują takie dane historyczne, jak liczba cykli ładowania, najgłębsze rozładowanie, najwyższe napięcie, najniższe napięcie, itd. Monitor zaalarmuje o wystąpieniu warunków krytycznych, jak niskie napięcie lub niski poziom naładowania, a nawet może wyłączyć całe zasilanie, aby uniknąć kosztownego uszkodzenia akumulatora, lub uruchomić generator.

Victron oferuje monitory akumulatorowe z wyświetlaczem lub bez, wersje Smart umożliwiają, korzystając z naszej bezpłatnej aplikacji VictronConnect, śledzenie szczegółowych danych i dostosowywanie ustawień. Zobacz nasze wszystkie monitory akumulatorowe

BatteryProtect

Ochronnik akumulatorów BatteryProtect odłącza akumulator od mniej ważnych odbiorników przed jego rozładowaniem do wcześniej określonego poziomu (pełne rozładowanie mogłoby spowodować uszkodzenie akumulatora) lub zanim moc akumulatora spadnie poniżej poziomu umożliwiającego rozruch silnika.

BatteryProtect firmy Victron Energy to coś więcej. Dzięki wbudowanym opóźniaczom wyłączania kluczowa elektronika nie przypadkowo odłączona, np. gdy uruchomienie silnika spowoduje krótki spadek napięcia. Po naładowaniu akumulatora do wystarczającego poziomu urządzenie ponownie doprowadzi prąd do wszystkich odbiorników.
BatteryProtect posiada zdalny wyłącznik, dzięki czemu można go włączać/wyłączać za pomocą BMS lub przełącznika. Wersja smart jest programowana za pomocą aplikacji VictronConnect.

Zobacz naszą ofertę modeli BatteryProtect

Cerbo GX

Victron Energy Cerbo GX to centrum łączności całej instalacji, które pozwala zawsze mieć pełną kontrolę nad systemem z dowolnego miejsca i zmaksymalizować jego wydajność. Opcjonalny GX Touch 50 jest uzupełnieniem Cerbo GX, ekran dotykowy o przekątnej pięciu cali zapewnia bezzwłoczny wgląd w parametry systemu i umożliwia dostosowanie ustawień w mgnieniu oka.

Bez żadnych opóźnień monitoruj stan naładowania akumulatorów, zużycie energii, pobór energii z paneli fotowoltaicznych, generatora i sieci energetycznej, lub sprawdzaj poziom paliwa zbiornikach i dokonuj pomiaru temperatury. Reguluj limit prądu wejściowego z zewnętrznego źródła zasilania, (automatycznie) uruchamiaj/wyłączaj generator(y), a nawet ustawiaj okresy ciszy, aby uniknąć uruchamiania generatora w środku nocy. Celem zoptymalizowania działania systemu zmieniaj dowolne ustawienia, śledź alerty, przeprowadzaj testy diagnostyczne i zdalnie rozwiązuj problemy za pomocą bezpłatnego portalu Victron Remote Management (VRM).

Cerbo GX to łatwy w obsłudze system wizualny, który zamienia każde wyzwanie związane z zasilaniem w zadanie nie wymagające żadnego wysiłku. Wystarczy połączyć się za pośrednictwem naszego portalu Victron Remote Management (VRM) lub uzyskać bezpośredni dostęp za pomocą opcjonalnego wyświetlacza GX Touch 50, wyświetlacza wielofunkcyjnego lub naszej aplikacji VictronConnect, co umożliwia dodana funkcja łączności Bluetooth.

Ładowarki DC-DC

Przetwornice DC-DC lub ładowarki typu akumulator-akumulator (przetwornice z wbudowanymi algorytmami ładowania) są stosowane w systemach z dwoma akumulatorami, w których alternator (inteligentny) i akumulator rozruchowy są połączone z akumulatorem bytowym (o równych lub różnych napięciach). Mogą być również wykorzystywane do zasilania urządzeń wyposażonych w oddzielne akumulatory (np. sterów strumieniowych) lub wymagających napięcia innego, niż dostarczane przez baterię akumulatorów bytowych.

Większość ładowarek DC-DC można stosować w instalacjach 12 V lub 24 V, a wszystkie mogą współpracować zarówno z akumulatorami kwasowo-ołowiowymi, jak i litowymi. Niektóre modele ładowarek DC-DC można podłączyć równolegle, co zwiększa prąd wyjściowy. Ładowarki DC-DC to doskonałe i bezpieczne rozwiązanie do ładowania baterii akumulatorów litowych z inteligentnych alternatorów (a także akumulatorów kwasowo-ołowiowych).

Ładowanie akumulatorów litowych z alternatora
Większość alternatorów można bezpośrednio podłączyć do akumulatorów litowych. Akumulator litowy będzie pobierał więcej prądu, niż może dostarczyć alternator, co może spowodować trwałe uszkodzenie alternatora. Jedną z możliwości niedopuszczenia do takiej sytuacji jest ograniczenie prądu ładowania.

Victron oferuje wiele rozwiązań rozwiązujących ten problem, a jednym z nich są przetwornice DC-DC:

 • DC-DC converters act as a current limiter between the alternator and the battery: the battery can be safely charged without blowing up the alternator.
 • Victron also offers alternative solutions for dual battery systems powered by alternators. Some (smart) BMS products physically limit the current drawn from the alternator, in other systems, battery combiners might be a solid option. See the datasheets for more info.
Zobacz naszą ofertę przetwornic DC – DC

Elektronika na prąd stały

Urządzenia DC zasilane są prądem dostarczanym bezpośrednio z baterii akumulatorowych (prądem stałym). Zwłaszcza pojazdy i łodzie mogą mieć na pokładzie (dużo) urządzeń zasilanych prądem stałym (np. panele sterowania, oświetlenie, sprzęt nawigacyjny, autopilot, sondy głębokościowe, itp.).

W niektórych mniejszych niezależnych instalacjach używa się wyłącznie urządzeń zasilanych prądem stałym, np. oświetlenia 12 V, telewizorów lub lodówek. W większych systemach używa się zarówno urządzeń działających na prąd przemienny, jak i stały.

W każdym przypadku ochrona akumulatora przed nadmiernym rozładowaniem jest sprawą istotną, a spiesząc tu z pomocą firma Victron oferuje „BatteryProtect”.

GX Touch

Victron Energy Cerbo GX to centrum łączności całej instalacji, które pozwala zawsze mieć pełną kontrolę nad systemem z dowolnego miejsca i zmaksymalizować jego wydajność. Opcjonalny GX Touch 50 jest uzupełnieniem Cerbo GX, ekran dotykowy o przekątnej pięciu cali zapewnia bezzwłoczny wgląd w parametry systemu i umożliwia dostosowanie ustawień w mgnieniu oka.

Bez żadnych opóźnień monitoruj stan naładowania akumulatorów, zużycie energii, pobór energii z paneli fotowoltaicznych, generatora i sieci energetycznej, lub sprawdzaj poziom paliwa zbiornikach i dokonuj pomiaru temperatury. Reguluj limit prądu wejściowego z zewnętrznego źródła zasilania, (automatycznie) uruchamiaj/wyłączaj generator(y), a nawet ustawiaj okresy ciszy, aby uniknąć uruchamiania generatora w środku nocy. Celem zoptymalizowania działania systemu zmieniaj dowolne ustawienia, śledź alerty, przeprowadzaj testy diagnostyczne i zdalnie rozwiązuj problemy za pomocą bezpłatnego portalu Victron Remote Management (VRM).

Cerbo GX to łatwy w obsłudze system wizualny, który zamienia każde wyzwanie związane z zasilaniem w zadanie nie wymagające żadnego wysiłku. Wystarczy połączyć się za pośrednictwem naszego portalu Victron Remote Management (VRM) lub uzyskać bezpośredni dostęp za pomocą opcjonalnego wyświetlacza GX Touch 50, wyświetlacza wielofunkcyjnego lub naszej aplikacji VictronConnect, co umożliwia dodana funkcja łączności Bluetooth.

Falowniki/ładowarki

Falowniki/ładowarki przekształcają prąd stały z akumulatorów na prąd przemienny, bezpiecznie zasilając urządzenia lub elektronarzędzia napięciem 230 V (lub 110 V na innych rynkach). Wbudowana ładowarka wykorzystuje energię z sieci elektroenergetycznej, generatora lub zasilanie zewnętrzne, korzystając z najlepszych algorytmów ładowania adaptacyjnego akumulatorów dowolnego rodzaju.

Wszystkie falowniki/ładowarki Victron Energy opracowano z myślą o profesjonalnych zastosowaniach, cieszą się opinią niezwykłej odporności, a przy ich budowie skorzystano z wieloletniego doświadczenia praktycznego w najbardziej wymagających warunkach. Nasze niezwykle wytrzymałe falowniki/ładowarki są najlepszym wyborem, gdy konieczne jest przetworzenie prądu stałego na przemienny, jak i ładowanie ze źródeł AC (np. zewnętrznych lub z generatora). Możliwości sposobów połączenia oraz ogromny zakres ustawień konfiguracyjnych umożliwiają sprostanie najtrudniejszym wyzwaniom.

Falowniki/ładowarki Victron Energy oferują szereg wyjątkowych funkcji:

 • PowerControl: automatycznie zarządza ładowaniem akumulatora, zapobiegając przeciążeniu generatora lub źródła zasilania zewnętrznego.
 • PowerAssist: wykorzystuje akumulator jako bufor wspomagający zasilanie zewnętrzne podczas szczytowego zapotrzebowania na moc.
 • Moc doskonała: wrażliwe urządzenia działają bezbłędnie w technologii czystej fali sinusoidalnej, nawet gdy źródła wejściowe AC nie wytwarzają czystego prądu AC, falownik/ładowarka Victron wygładza te problemy, zamieniając moc słabą w doskonałą.
 • Funkcja UPS: zapewnia, że dzięki płynnemu przełączaniu zasilanie zewnętrzne można podłączyć i odłączyć bez powodowania jakichkolwiek przerw.
 • Wysoka moc szczytowa: używaj sprzętu zmotoryzowanego bez ryzyka przegrzania i problemów z przeciążeniem.
 • Niski pobór własny
 • Wbudowana ładowarka oferuje wiele algorytmów ładowania adaptacyjnego do ładowania akumulatora rozruchowego i bytowego, co zapewnia im długą żywotność.
 • Modele z 2 wejściami prądu przemiennego zapewniają, że energia może pochodzić z wielu źródeł zasilania, tj. zewnętrznego, sieciowego lub z generatora.

Dzięki naszej szerokiej gamie modeli dobór falownika/ładowarki do własnych potrzeb nie sprawia problemu. W sytuacji, gdy przestrzeń jest raczej ograniczona, doskonale sprawdzą się modele kompaktowe. Większe modele mogą zasilać urządzenia przemysłowe, a dzięki pracy w układzie równoległym lub trójfazowym moc jest niemal nieograniczona. Zobacz wszystkie nasze falowniki/ładowarki

Akumulatory bytowe

Akumulator bytowy przechowuje energię potrzebną dla odbiorników zamontowanych w systemie, zapewniając autonomiczne zasilanie, szczególnie w chwilach, gdy nie są (w pełni) dostępne jego zewnętrzne źródła.

Victron Energy oferuje akumulatory w szeregu rozwiązań technologicznych, a wszystkie zaprojektowane są z myślą o profesjonalnej wydajności, niezawodności i długiej żywotności w najbardziej wymagających warunkach. Objęte są dwuletnią gwarancją obowiązującą na całym świecie, w naszych arkuszach danych przedstawiamy rzetelny obraz wydajności i oczekiwanych cykli eksploatacyjnych, dzięki czemu po zakupie użytkownik nie napotka żadnych niespodzianek.

Do wyboru jest kilka technologii, lecz zasadniczo wyboru dokonuje się pomiędzy akumulatorem kwasowo-ołowiowym a litowym, a zależy on głównie od oczekiwanej wydajności, kosztu jednego cyklu ładowania i aspektów fizycznych (rozmiar/waga).

 • Na akumulator kwasowo-ołowiowy należy się zdecydować, gdy:
 • Korzysta się z niego tylko okazjonalnie
 • Pragnie się obniżyć koszt zakupu
 • Jego waga i wymiary nie mają większego znaczenia
 • Będzie ładowany w konwencjonalny sposób
 • Na akumulator litowy należy się zdecydować, gdy:
 • Korzysta się z niego na co dzień
 • Istotny jest niższy koszt cyklu ładowania
 • Jego mała waga i wymiary mają znaczenie
 • Ładowanie szybkie

Akumulatory bytowe

Akumulator bytowy przechowuje energię potrzebną dla odbiorników zamontowanych w systemie, zapewniając autonomiczne zasilanie, szczególnie w chwilach, gdy nie są (w pełni) dostępne jego zewnętrzne źródła.

Victron Energy oferuje akumulatory w szeregu rozwiązań technologicznych, a wszystkie zaprojektowane są z myślą o profesjonalnej wydajności, niezawodności i długiej żywotności w najbardziej wymagających warunkach. Objęte są dwuletnią gwarancją obowiązującą na całym świecie, w naszych arkuszach danych przedstawiamy rzetelny obraz wydajności i oczekiwanych cykli eksploatacyjnych, dzięki czemu po zakupie użytkownik nie napotka żadnych niespodzianek.

Do wyboru jest kilka technologii, lecz zasadniczo wyboru dokonuje się pomiędzy akumulatorem kwasowo-ołowiowym a litowym, a zależy on głównie od oczekiwanej wydajności, kosztu jednego cyklu ładowania i aspektów fizycznych (rozmiar/waga).

 • Na akumulator kwasowo-ołowiowy należy się zdecydować, gdy:
 • Korzysta się z niego tylko okazjonalnie
 • Pragnie się obniżyć koszt zakupu
 • Jego waga i wymiary nie mają większego znaczenia
 • Będzie ładowany w konwencjonalny sposób
 • Na akumulator litowy należy się zdecydować, gdy:
 • Korzysta się z niego na co dzień
 • Istotny jest niższy koszt cyklu ładowania
 • Jego mała waga i wymiary mają znaczenie
 • Ładowanie szybkie

Zasilanie zewnętrzne

Zasilanie zewnętrzne umożliwia ładowanie akumulatorów i/lub zasilanie dużych urządzeń działających na prąd przemienny.
Czasami zasilanie zewnętrzne jest dalekie od doskonałości. Mogą wystąpić spadki napięcia lub przepięcia, grożąc uszkodzeniem wrażliwego sprzętu na pokładzie. Falowniki Victron Energy niwelują takie problemy, zmieniając zasilanie złe w doskonałe.

Często moc zasilania zewnętrznego ograniczona jest do możliwości jej pobierania, np. tylko 10 A, i nie można jej przekroczyć. Falowniki/ładowarki Victron Energy umożliwiają ustawienie maksymalnego prądu zasilania zewnętrznego i włączanie urządzeń o wyższej mocy bez przepalania bezpiecznika: dzięki Victron Energy PowerAssist energia z akumulatorów jest płynnie dodawana do wejścia AC, automatycznie wypełniając lukę między źródłami i popytem.

Akumulatory rozruchowe

Akumulatory rozruchowe są konieczne do uruchomienia silnika/silników. Akumulatory te zaprojektowano z myślą radzeniu sobie z dużym prądem rozładowania, a w porównaniu z akumulatorami bytowymi wykorzystują inną technologię. Celem niedopuszczenia do przypadkowego rozładowania akumulatora rozruchowego, należy go zawsze odizolować od akumulatorów bytowych. Victron Energy oferuje wiele rozwiązań dla różnych typów systemów.

W ofercie Victron Energy znajduje się szereg łączników akumulatorowych. Dostępne są również bardziej kompleksowe sposoby bezpiecznego podłączenia akumulatora rozruchowego i bytowego, w tym podłączenie łącznika akumulatorowego do BMS, uniwersalnych produktów Smart BMS lub ładowarek DC-DC. Skorzystanie z tych opcji może zapewnić więcej możliwości sterowania i konfiguracji, zwłaszcza w celu ochrony nieregulowanych alternatorów przed przegrzaniem, a akumulatorów litowych przed nadmiernym (roz)ładowaniem.

Zobacz nasze wszystkie łączniki akumulatorowe Zobacz wszystkie nasze ładowarki DC-DC Zobacz wszystkie nasze opcje (inteligentnego) BMS

VictronConnect

Wszystkie inteligentne urządzenia Victron Energy można monitorować i nimi sterować za pomocą urządzeń mobilnych. Chcąc uzyskać bezpośredni dostęp do danych dotyczących wydajności systemu wystarczy połączyć aplikację VictronConnect przez Bluetooth. Równie łatwo można zmieniać ustawienia, włączać i wyłączać urządzenia, a możliwości na tym się nie kończą.

Korzystając z aplikacji można „uinteligentnić” urządzenia nieinteligentne wyposażone w gniazdo VE.Direct. VE.Direct Bluetooth Smart dongle

Możliwe jest również zdalne monitorowanie i sterowanie systemem. Funkcjonalność VictronConnect-Remote umożliwia zdalny dostęp do produktów Victron z interfejsem VE.Direct za pośrednictwem produktu GX przez portal internetowy VRM. Ta potężna funkcja umożliwia pełną konfigurację i monitorowanie produktu z praktycznie dowolnego miejsca na świecie za pomocą aplikacji VictronConnect. Sposób korzystania z interfejsu użytkownika jest identyczny jak w przypadku produktów podłączanych lokalnie za pomocą Bluetooth lub przewodowego interfejsu VE.Direct do USB.

Zobacz, co potrafi aplikacja VictronConnect Zobacz nasze urządzenia GX
Dane techniczne systemu
Przedstawiamy nasze sugestie dotyczące karetki pogotowia przeciętnej wielkości, z systemem opartym zarówno na akumulatorach litowych, jak i ołowiowo-kwasowych.

Rozważ użycie nowszej przeglądarki, by móc poprawnie wyświetlić tę szczegółową tabelę i całą sekcję.

Zużycie energii
Wymagane dobowe zużycie energii:
1800 Wh
Wymagana moc szczytowa:
1500 W
Wydajność szczytowa systemu:
4000 W (maks.)
Maksymalne zużycie energii z akumulatorem kwasowo-ołowiowym:
1980 W
Maksymalne zużycie energii z akumulatorem litowym:
1920 W
Inwertowanie
Inverter/charger
MultiPlus Compact 12/2000/80
Składowanie
Service battery:
Akumulator litowy 12,8 V Smart 200 Ah lub
2 x 12 Volt Deep Cycle AGM 165 Ah
Ochrona akumulatora litowego:
System zarządzania akumulatorami BMS 12/200
To urządzenie BMS ma wbudowaną funkcję BatteryProtect, i podłącza się je do - minusa, co wymaga izolowania odbiorników prądu stałego.
For lead-acid:
BatteryProtect: 220 A
Chroni akumulator przed nadmiernym rozładowaniem.
Rozruch awaryjny:
Cyrix-ct 230 A
Generowanie energii
Ładowanie akumulatora serwisowego przez alternator silnika (patrz wyjaśnienie tutaj)
Wydajność alternatora:
130 amperów*
Wydajność bezpieczna 50%
* Dokładne informacje podano w arkuszu danych producenta.
Ładowanie akumulatora kwasowo-ołowiowego:
Orion-Tr Smart 12/12-30 izolowany lub
Cyrix-ct 230 A*
** Cyrix nie współpracuje z alternatorami inteligentnymi.
Użycie z akumulatorem litowym:
System zarządzania akumulatorami BMS 12/200
BMS nadzoruje i zarządza akumulatorem, funkcja ograniczania prądu chroni alternator. Podłącza się go do - minusa, odbiorniki muszą być izolowane.
Monitorowanie
Monitor akumulatorowy:
Monitor akumulatorowy SmartShunt 500 A lub
BMV-712 Smart
Współpracuje z VictronConnect
Monitorowanie zdalne:
Cerbo GX i Cerbo GX Touch
Pokaż pełną listę Karetka w dół
Pokaż pełną listę Karetka w dół

Dlaczego Victron Energy?

Urządzenia odpowiednie dla danego zadania

Wobec faktu, że zawsze jesteś w drodze, potrzebujesz niezawodnych, ale opłacalnych rozwiązań, które zapewnią Ci energię na nadchodzące lata. Ważną sprawą jest to, by można było wybrać zasilacze dokładnie odpowiadające potrzebom, działające zgodnie ze swoimi danymi technicznymi, dzięki czemu nie zawiodą w żadnej sytuacji. Victron Energy oferuje szeroką gamę połączonych modułowo produktów, które robią dokładnie to, do czego je stworzono. Są wynikiem 45-letniego gromadzenia wiedzy, innowacji oraz pokonywania wyzwań związanych z zasilaniem.

Ikona 45 lat firmy Victron Energy
Akumulator litowy

Dlaczego Victron Energy?

Zawsze działa Zawsze gotowy

Nasze solidne systemy raz po raz potwierdziły swoją niezrównaną niezawodność. Świadczy o tym nasza wiodąca pozycja na światowym rynku urządzeń zasilających dla karetek pogotowia, ilustrują to niezliczone dowody na to, że ponad 40-letnie falowniki Victron Energy wciąż robią to, do czego zostały zbudowane.

Ambulans

Dlaczego Victron Energy?

Niezawodność to długi resurs

Decyzje inwestycyjne związane z zasilaniem oparte wyłącznie na cenie mogą nie być trafne. Równie ważne są ich rzeczywista wydajność i spodziewany okres żywotności. Urządzenia firmy Victron Energy spełniają stawiane przed nimi wymagania, zarówno pod względem wydajności, jak i spodziewanego okresu żywotności (gdy są używane zgodnie z ich przeznaczeniem). Nasza 5-letnia gwarancja oraz uczciwe zasady szybkich napraw oznaczają, że Twoje inwestycje są chronione, i w większości przypadków nie sprawią Ci zawodu.

wieloletnia gwarancja
Pracownik Victron prezentuje klientowi aplikację VictronConnect

Dlaczego Victron Energy?

Wyzwania zawodowe. Przyjęte.

Niezależnie od tego, co zasila elektronikę Twojego pojazdu lub zestaw narzędzi, Victron Energy ma jedną z najszerszych gam urządzeń zasilających na rynku, dzięki którym stworzysz dzieła godne geniusza. Zaletą współpracy tylko z jedną marką, która obejmuje wszystko, jest to, że wystarczy tylko jeden kontakt w sprawach unowocześnienia urządzeń lub rozwiązywania wszelkich rzadkich problemów. Nasza globalna sieć profesjonalistów Victron Energy jest przeszkolona z uwzględnieniem 45-letnim doświadczeniem w rozwiązywaniu problemów. Potrafią oni przełożyć Twoje problemy na solidne rozwiązania, a Twoje inwestycje będą bezpieczne przez wiele lat.

Profesjonalista Victron stojący obok sprzętu Victron w samochodzie

Dlaczego Victron Energy?

Pojazdy dostawcze
z technologią opartą na specjalistycznej wiedzy

Zobacz, jak rozwiązujemy typowe problemy motoryzacyjne
Napęd silnikowy
Ikona ze strzałką
Pozwól, że przybliżymy Ci naszą wiedzę na temat pojazdów użytkowych

Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje najnowszych technologii i przez to nie wyświetla prawidłowo tej sekcji. Rozważ użycie nowszej przeglądarki.

Smart BMS CL 12/100

Bezpiecznie połącz dowolny alternator z akumulatorami Smart Lithium.

Zobacz schematy popularnych pojazdów
Pobierz naszą broszurę
Pobierz ikonę
Dogłębne porównanie

Ocena eksperta: akumulatory litowe czy AGM

Pokaż więcej Carret icon
Ładowarka DC-DC

Ładowanie akumulatora bytowego za pomocą Orion-TR Smart.

Victron Professional

Zapisz się na nasz kolejny webinar lub szkolenie.

Pobierz naszą broszurę

Zobacz wszystkie nasze produkty do pojazdów dostawczych i ich konfiguracje.

VictronConnect

Wgląd w czasie rzeczywistym i pełna kontrola dzięki naszej aplikacji VictronConnect

Przykłady rozwiązań od naszych partnerów

Odwiedź nasz blog informacyjny

Znajdź lokalnego przedstawiciela handlowego

Profesjonaliści Victron, działający w ramach naszej globalnej sieci lokalnych ekspertów, z chęcią pomogą w zbudowaniu systemu optymalnego dla Twoich wymagań i planów.

Polegaj na naszym ogólnoświatowym serwisie

Zasadniczą sprawą dla nas wszystkich w firmie Victron jest to, by klientów obsługiwać i służyć im pomocą szybko i w kompetentny sposób. Dlatego Profesjonaliści Victron w naszej globalnej sieci znani są z najwyższego poziomu wiedzy oraz poświęcenia, by napraw dokonywać w możliwie najkrótszym czasie.

Możesz zatem rozpocząć podróż lub ją kontynuować, bez względu na port docelowy.